Szklarska Poręba: Chatka Górzystów

Chatka Górzystów

Mieszkanie w centrum Karpacza sprzedam

Chatka Górzystów

Osada JizerkaDolina Szczęścia

Chatka Górzystów na Polanie Izerskiej

Hala Izerska, zwana także Izerską Łąką, rozciąga się na wysokości od 840 do 880 m n.p.m., w przepięknej dolinie Izery, w Górach Izerskich. Dzięki kamerze zamontowanej przy jedynym budynku ocalałym z niegdyś istniejącej tu osady, mamy szansę, bez wychodzenia z domu, poczuć przynajmniej namiastkę tutejszego fantastycznego klimatu. Choć nie ulega wątpliwości, że lepiej tutaj pojawić się osobiście.

Chatka Górzystów jest ostatnim budynkiem ocalałym po istniejącej tu jeszcze w trakcie wojny wsi, a raczej osadzie, GroB-Iser. Obiekt wybudowany został prawdopodobnie w 1938 roku i ówcześnie mieściła się tutaj szkoła. Jedna z dwóch we wsi. Budynek składał się z głównej klasy, niewielkiej biblioteki, pomieszczenia do prac ręcznych dla chłopców oraz kuchni dla dziewcząt. Na piętrze zaś mieściło się prywatne mieszkanie nauczyciela, który zamieszkiwał je razem z rodziną. Niestety tuż po wojnie budynek został zdewastowany i rozkradziony ze znacznej ilości sprzętów i niektórych elementów konstrukcyjnych.

2016.01.17. - Przykładowy obraz z kamery przy Chatce Górzystów

Chatka Górzystów na Polanie Izerskiej

Obecnie w budynku funkcjonuje klimatyczne schronisko. Chatka Górzystów to miejsce wyjątkowe, oddalone od cywilizacji o około 8 kilometrów, do którego nie dojedziemy samochodem, ani też nie wjedziemy wyciągiem. W tutejszym schronisku spotkać możemy jedynie prawdziwych „plecakowców”, którym niestraszne są surowe warunki panujące w Chatce Górzystów. Prąd jest tutaj rzadkim gościem, a jedynym źródłem światła są świeczki i latarki. W Chatce Górzystów jest około 40 miejsc noclegowych, a pokoje są kilkuosobowe. Schronisko funkcjonuje praktycznie przez cały rok, z wyjątkiem przerwy międzysezonowej. Na miejscu turyści mają do dyspozycji niewielką kuchnię.

Planując wypad na Halę Izerską warto zatrzymać się w Chatce Górzystów choć na chwilę, jeśli nie zamierzamy tutaj nocować, i spróbować słynnych naleśników z jagodami oraz aby poczuć prawdziwy „górski” klimat. Niestety, w polskich górach zostało naprawdę niewiele takich miejsc jak Chatka Górzystów.

Kamera wykonuje zdjęcie co 10 minut. Obraz z kamery pochodzi ze strony hostingasp.pl