Szklarska Poręba: Osada Jizerka

Osada Jizerka

Osada Jizerka

Jizerka torfowiskoChatka Górzystów

Osada Jizerka w Czechach

Mimo, że kamera nie została zamontowana w Szklarskiej Porębie, a w Czechach, to zdecydowaliśmy się ją udostępnić w naszym serwisie, gdyż doskonale oddaje klimat Gór Izerskich, których część także usadowiła się po polskiej stronie. Na powyższych zdjęciach zobaczyć możemy osadę Jizerka rozciągającą się na wysokości około 860 metrów n.p.m., w jednym z najpiękniejszych miejsc w Górach Izerskich, w odległości niespełna 2 kilometrów od polskiej osady Orle.

Po raz pierwszy Jizerka w księgach historycznych pojawiała się w 1539 roku. Wówczas zamieszkiwana była tylko sezonowo przez ptaszników. Z biegiem lat Jizerkę zamieszkali także drwale, pasterze oraz poszukiwacze szlachetnych kamieni, a także hutnicy szkła. Pod koniec XVIII wieku Jizerka liczyła zaledwie siedem domów. Pierwsza huta szkła w tym miejscu powstała w 1829 roku i funkcjonowała stosunkowo krótko, bowiem do 1886 roku. Niedługo po tym, opodal starej, wybudowana została nowa huta, która również funkcjonowała stosunkowo krótko, zaledwie do 1911 roku.

Aktualnie osada liczy w sumie 42 domy i około 400 stałych mieszkańców. Obecnie Jizerka bardzo często nazywana jest „żywym skansenem”, bowiem jest jedyną ocalałą osadą wysokogórską w Górach Izerskich. Przez wieś przepływa potok Jizerka. Choć Jizerka utraciła sporo ze swojego dawnego klimatu, w dalszym ciągu wszyscy turyści mogą go poczuć. Zabytkowa architektura osady wspaniale współgra z otaczającą ją przyrodą.

2016.01.17. - Przykładowy obraz z kamery na osadę Jizerka

Osada Jizerka w Czechach

Przechadzając się po wsi warto zwrócić szczególną uwagę na Hnojovy dum, czyli dom niemieckiego podróżnika Gustava Ginzela. Ciekawym obiektem jest także Pyramida, czyli dawna huta szkła, która została przebudowana na pierwszą restaurację w osadzie. Chcąc poznać głębiej historię regionu, jak i osady Jizerka, warto wybrać się do Muzeum Izerskich Gór, które znajduje się w budynku dawnej szkoły.

Obraz z kamery pochodzi ze strony portal.chmi.cz