Szklarska Poręba: Kolej linowa na Szrenicę

Kolej linowa na Szrenicę

Zobacz aktualny obraz z kamery Kamera z widokiem na kolej linową na Szrenicy w Szklarskiej Porębie

Panorama miastaStacja narciarska Sudety Lift

Kolej linowa w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to miejscowość zamieszkała przez niespełna 8 tysięcy osób leżąca niedaleko Jeleniej Góry. Warto tu zajrzeć dla charakterystycznych budowli w dawnym stylu góralskim oraz dla niezwykłych walorów przyrodniczych Karkonoszy oraz Gór Izerskich.

Będąc w Szklarskiej Porębie, koniecznie trzeba zdobyć górujący nad miastem szczyt Szrenicy, drogę pokonać możemy w całości pieszo, przechodząc obok 27-metrowego wodospadu Kamieńczyka, największego w polskich Sudetach lub korzystając z wyciągu, jego dolna stacja położona jest u zbiegu ulic Uroczej i Turystycznej, po około 20 minutach jazdy dwoma wyciągami (w między czasie jest przesiadka na drugi wyciąg oraz kasa Karkonoskiego Parku Narodowego - za wstęp na jego teren musimy zapłacić), będziemy już prawie na samej górze.

Na wschodnim zboczu Szrenicy, przy Drodze Przyjaźni Polsko-Czeskiej na wysokości 1290 m n.p.m. znajdują się kilkumetrowe granitowe skały o nietuzinkowym wyglądzie, są nimi Trzy Świnki, obok których nie da się przejść obojętnie, w tym miejscu warto zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Szklarska Poręba wyciąg na Szrenicę

2014.12.14 - Przykładowy obraz z kamery

Ze szczytu Szrenicy widoki po prostu zapierają dech w piersiach, to jest coś, czego nie da się opisać, muśnięte chmurami szczyty sąsiednich gór oraz niesamowite zielone zbocza, zbytnio nienaruszone przez działalność człowieka. To właśnie na szczycie góry oraz u jej podnóży zaczynamy weryfikować proporcje otaczającego nas świata i uświadamiamy sobie jak jego małą cząstkę stanowimy. Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, dlatego też przed wędrówką trzeba się dobrze do niej przygotować, zabrać ze sobą cieplejsze ubrania a przed wyjściem sprawdzić prognozę pogody.

Obraz z kamery pochodzi ze strony jural.pl