Szklarska Poręba: Jizerka torfowisko

Jizerka torfowisko

Jizerka

Rzeka IzeraOsada Jizerka

Jizerka w Czechach

Tuż przy dróżce, za ostatnim domkiem osady Jizerki, rozpoczyna się malownicze Torfowisko Jizerki położone w dolinie rzeczki, w czeskiej części Gór Izerskich. Torfowisko rozciąga się na wysokości około 860-880 m. n.p.m., i jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Leży w zagłębieniu pomiędzy Średnim Grzbietem a Valszskim Grzbietem. Przez torfowisko i osadę przepływa niezwykle urokliwymi meandrami rzeczka Jizerka, która po drodze przyjmuje także wodę z pobocznych potoków, w tym Szafirowego, z którego niegdyś wyławiano wiele kamieni szlachetnych.

Praktycznie z całego terenu Torfowiska Jizerki rozciągają się fantastyczne widoki na osadę Jizerka z Bukovcem, wznoszącym się na wysokość 1005 m n.p.m., oraz położone opodal okoliczne góry. Torfowisko Jizerki to miejsce nie tylko malownicze, ale także niezwykle ciekawe, bowiem w dużej mierze porośnięte jest rzadkimi roślinami błotnymi i łąkowymi, takimi jak: rosiczka okrągłolistna czy też wełnianka pochwowata.

Nie ulega wątpliwości, że Góry Izerskie to unikalny rejon na tle innych pasm sudeckich. Wyróżnia się przede wszystkim dużą specyfiką krajobrazu oraz flory. A co ciekawe, panujący tutaj klimat jest niezwykle surowy i posiada wspólne cechy z rozciągającym się nawet 600 metrów wyżej piętrem subalpejskim Karkonoszy, a niektóre parametry pogodowe są nawet „ostrzejsze”. Podobne do klimatu arktycznego panującego w północnej części Skandynawii.

2016.01.17. - Przykładowy obraz z kamery na górze Jizerka

Jizerka w Czechach

Jizerka jak i położone opodal torfowiska są popularnym celem wycieczek pieszych, rowerowych, a także narciarskich, również wśród polskich turystów, bowiem bardzo łatwo tutaj trafić. Z polskiego Schroniska Orle kierujemy się na mostek przebiegający nad rzeką Izerą i po niespełna dwukilometrowym marszu, jesteśmy na miejscu. Warto tutaj wybrać się z samego rana, aby móc pozwiedzać tutejszą osadę, nie zapominając oczywiście o malowniczych torfowiskach.

Kamera znajduje się w domku Jeřábkovna na górze Jizerka, współrzędne geograficzne N 50 45 40 15 23 TE 32. Obraz z kamery pochodzi ze strony hydronet.cz