Szklarska Poręba: Rzeka Izera

Rzeka Izera

Mieszkanie w centrum Karpacza sprzedam

Rzeka Izera

HarrachovJizerka torfowisko

Rzeka Izera pod Kořenovem

Kamera, z której przekazywane są powyższe zdjęcia, została zamontowana w Kořenovie, około 200 metrów przed ujściem Mumlawy do Izery. Izera to rzeka o długości około 165 kilometrów, która przepływa przez kilka regionów geograficznych. Pierwszym z nich są oczywiście Góry Izerskie, gdzie rzeka ma swoje źródło, natomiast dalej biegnie przez Karkonosze, Czeski Raj, aż do Czech Środkowych. Widoczny na zdjęciach urokliwy zakątek, to tylko jeden z wielu, jakie możemy znaleźć przemierzając Czechy wzdłuż Izery.

Wśród polskich turystów naturalnie najczęściej odwiedzanym miejscem jest górny odcinek Izery, który obfituje w przepiękne zakątki, i prowadzi przez niezwykle malownicze tereny Gór Izerskich, od których wywodzi się nazwa rzeki. Wędrówkę wzdłuż Izery najlepiej rozpocząć w czeskim Kořenovie, a dokładniej w Martinskim Udoli (dzielnica Kořenova), gdzie możemy dojechać samochodem. Stąd na pieszo warto skierować swoje kroki w stronę Doliny Nadziei, gdzie znajduje się dawna huta szkła. Cała droga jest dość dobrze oznaczona i bez problemu dojdziemy do czerwonego szlaku, który przez dłuższy kawałek biegnie tuż przy rzece.

Wzdłuż Izery wytyczone zostały także szlaki rowerowe, które czasem odbiegają kawałek od samej rzeki, lecz zostały one poprowadzone tak, aby zminimalizować różnicę poziomów. Mimo to szlaki rowerowe wzdłuż Izery polecamy jedynie doświadczonym rowerzystom.

2016.01.17. - Przykładowy obraz z kamery na rzekę Izerę

Rzeka Izera pod Kořenovem

Poruszając się wzdłuż Izery warto czasem nieco odejść od koryta rzeki, bowiem okolice, przez które przepływa są niezwykle interesujące. Doskonałym przykładem jest wiekowa osada Jizerska, będąca żyjącym skansenem, gdzie jeszcze bardzo dobrze odczuwalny jest klimat dawnych lat. Niemniej ciekawym obiektem jest także most kolejowy na Izerze, który liczy sobie już nieco ponad sto lat, po którym nadal kursują pociągi.

Obraz z kamery pochodzi ze strony hydronet.cz