Szklarska Poręba: Kolej Izerska

Kolej Izerska

Zobacz obraz z kamery na żywo Kolej Izerska

Karkonosze ze SzrenicyPark rozrywki Esplanada

Kolej Izerska w Szklarskiej Porębie

Nie ulega wątpliwości, że Szklarska Poręba to fenomenalne miejsce do wypoczynku o każdej porze roku. Ilość atrakcji oferowanych przez te stosunkowo niewielkie miasteczko wynikające z jego położenia jest ogromna. Jedną z takich atrakcji jest przejazd pociągiem. Mimo, że dla wielu turystów przejazd pociągiem to żadna nowość, to jeśli mowa o Kolei Izerskiej, wówczas nawet zwykły przejazd staję się magiczny. Po 65 latach przerwy, w 2010 roku, ponownie zostało uruchomione połączenie kolejowe łączące Jelenią Górę z Harrachovem, miasteczkiem położonym w Czechach, przy granicy z Polską. Dzisiejsza linia kolejowa nr 311 była budowana w latach 1888-1902 i obecnie po reaktywacji stanowi nie małą atrakcję, a także ułatwiła dojazd turystom ze Szklarskiej Poręby do Harrachova.

Podróż Koleją Izerską dostarczy wielu pozytywnych, a przede wszystkim estetycznych, wrażeń. Jadąc zimą możemy podziwiać roztaczające się z okien pociągu fenomenalne widoki na ośnieżone krajobrazy oraz szczyty gór otulających Szklarską Porębę. Widoki, choć najbardziej spektakularne są zimą, to prezentują się równie pięknie latem, wiosną i jesienią. Linia kolei prowadzi przez niezwykle malownicze tereny, górskie urwiska, dlatego też przejazd Koleją Izerską określany jest mianem magicznego. Pokonanie dystansu pomiędzy Szklarską Porębą a Harrachovem zajmuje około 40 minut. Koszt biletu ze Szklarskiej Poręby Górnej do Harrachova oscyluje w granicach 6 złotych.

W szczycie sezonu narciarskiego kursuje dziennie około 6 pociągów w jedną i w drugą stronę. Bywa, że są one zatłoczone, ze względu na duże zainteresowanie, a szczególnie zimą w okresach w Polsce bezśnieżnych, bowiem zazwyczaj w położonym tuż opodal Harrachovie warunki śniegowe są o wiele lepsze. Natomiast latem z kolei korzystają bardzo często polscy turyści wybierający się na wyprawy piesze i rowerowe po czeskiej stronie Karkonoszy.

2016.01.14. - Przykładowy obraz z kamery na dworcu PKP w Szklarskiej Porębie

Dworzec PKP w Szklarskiej Porębie

Będąc w Harrachovie warto zajrzeć do położonej tuż opodal wsi Korenov, gdzie znajduje się ciekawe muzeum kolei zębatej. Można tam zobaczyć zdjęcia wykonane podczas budowy Kolei Izerskiej w Karkonoszach, a także kilka wystaw z ciekawymi zabytkami.

Obraz z kamery pochodzi ze strony karkonosze.online