Szklarska Poręba: Panorama miasta

Panorama miasta

Zobacz obraz z kamery na żywo Szklarska Poręba panorama miasta z kamery

Widok z Hotelu BornitKolej linowa na Szrenicę

Panorama Szklarskiej Poręby

W tak pięknych okolicznościach przyrody położona jest Szklarska Poręba, od północy na stokach Gór Izerskich zaś od południa na zboczach Karkonoszy. Miejscowość sielska, kolorowa, lubiąca liczyć dudki oraz z sercem przyjmować gości.

W centrum Szklarskiej Poręby znajdziemy charakterystycznie zdobione budynki jedno lub dwu piętrowe ze spadzistymi i w większości czerwonymi dachami. Jednak nie wszystkie są umiejętnie odrestaurowane, są też budynki ocieplone nowoczesnymi technikami - styropianem, przez które niestety urok starego budownictwa znika i nie widać nic więcej poza ewentualnie charakterystycznym spadzistym dachem. Inne zaś odrestaurowane w starym stylu, lecz w większości zatraciły gdzieś swoją duszę. Niestety również i Szklarska Poręba padła ofiarą wszechobecnych, bardzo szpecących szyldów - zrozumiałe jest, że osoba posiadająca budynek w centrum ma wielkie możliwości zarobku wynajmując lokale handlowe sklepom, jednak - kto szuka ten znajdzie i myślę, że wystarczyłoby po prostu zwykłe, mniejsze logo na drzwiach czy też ewentualnie szybie, unikając w ten sposób zasłaniania części fasady budynku, przez którą traci on swój unikalny urok.

Przykładowy obraz z kamery

Jakość obrazu z kamery nie jest najlepsza i jest to niestety nagranie archiwalne, ale przynajmniej w części ukazuje piękno Szklarskiej Poręby. Chyba największą uwagę przykuwają wszechobecne w mieście drzewa, które nadają miejscowości przyjemny klimat. Warto też wspomnieć, że miasto składa się z kilku osiedli porozrzucanych na dość dużym obszarze i na różnych wysokościach. Dlatego też w zależności od miejsca naszego zakwaterowania, kolejność zwiedzania będzie się różnić lecz i tak w końcu dojdziemy do centrum miasta, które chociaż po części pozwala poczuć klimat przeszłości.

Właściciel kamery karkonosze.online