Karkonosze Łabski Szczyt (nieaktywna)
Łabski Szczyt widziany ze Szklarskiej Poręby
Łabski Szczyt możemy zdobyć podążając różnymi szlakami, kilka z nich rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, wejście na szczyt nie powinno nam zająć dłużej niż 4 godziny. Wytrwali wędrowcy mogą wybrać również drugą, dłuższą drogę zdobywając za jednym zamachem Łabski Szczyt oraz Szrenicę, to właśnie ten drugi szlak opiszemy.
Z centrum Szklarskiej Poręby wybieramy szlak czerwony, kierujemy się w stronę Wodospadu Kamieńczyka, tutaj warto chwilę poświęcić na jego zwiedzanie. Następnym celem na naszym szlaku jest Hala Szrenicka oraz znajdujące się na niej schronisko, dotarcie do hali nie powinno zająć więcej niż jedną godzinę, stąd już dzieli nas tylko 20 minut do pierwszego szczytu - Szrenicy oraz schroniska znajdującego się tuż pod nim. Tutaj możemy chwilę odpocząć lub udać się do Końskich Łbów (zboczymy z drogi na Łabski Szczyt), legenda mówi że są to zastygłe w skale konie rycerzy, którzy za swe występki zostali zamienieni w skałki. Po nacieszeniu oka nietypowymi formami skalnymi musimy wrócić na szczyt Szrenicy, stąd już kierujemy się prosto na Łabski Szczyt, po drodze mamy okazję z bliska zobaczyć Trzy Świnki oraz Twarożnik są to również ciekawe, pokaźnych rozmiarów skały. Od Twarożnika już tylko 50 minut marszu dzieli nas od zdobycia Łabskiego Szczytu, który z daleka wygląda jak kupa kamieni. W jego pobliżu znajduje się jedno z najstarszych schronisk w Polsce, powstało w XVII wieku. Schronisko raczej odbiega mocno od hotelowych standardów oraz nie zawsze dostępna jest tu energia elektryczna gdyż schronisko zasilane jest przez agregat prądotwórczy, tylko przez kilka godzin dziennie.
W Szklarskiej Porębie nie sposób się nudzić, każdy kto faktycznie chce spędzić aktywnie urlop ma do dyspozycji wiele różnorodnych szlaków. Trasa opisana powyżej w większej części wiedzie wybrukowanymi drogami, raczej nie przypominającymi prawdziwych górskich szlaków, jednak mimo wszystko satysfakcja ze zdobycia szczytów jest przeogromna. Nie jest to też trasa wymagająca większych umiejętności wspinaczkowych, jednak dobra kondycja z pewnością się przyda.
Przykładowy obraz z kamery
Właśnie dla takich widoków ludzie przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby, wysokie majestatyczne góry, często zielone i zalesione zbocza, które w całość komponują się po prostu przepięknie. Siedząc wygodnie w fotelu czy też na krześle zobaczyć możecie Łabski Szczyt. Po Śnieżce (1602 m n.p.m.) oraz Wielkim Szyszaku (1509 m. n.p.m.), Łabski Szczyt (1471 m n.p.m) jest trzecim pod względem wysokości szczytem w naszej (polskiej) części Karkonoszy.