Szklarska Poręba: Kolej Karkonosz Express (nieaktywna)

Kolej Karkonosz Express (nieaktywna)

Mieszkanie w centrum Karpacza sprzedam

Kolej Karkonosz Express

Zobacz obrazy z 21 kamer

Karkonosz Express w Szklarskiej Porębie

Kolej Karkonosz-Express pierwszy raz ruszyła 18 grudnia 2010 roku, jeszcze zanim powstała była wychwalana pod niebiosa. Miała pracować nawet podczas silnych wiatrów jednak rzeczywistość okazała się brutalna i kolejka dość często bywa wyłączona. W sumie ciężko też określić to jako zarzut, bo jeśli praca kolejki podczas silnych wiatrów miała by stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów, to faktycznie lepiej by nie pracowała. Jednak mimo wszystko po tylu głośnych zapowiedziach wielu turystów poczuło się po prostu rozczarowanych.

Karkonosz-Express jest najdłuższą tego typu kolejką linową w naszym kraju, jej długość wynosi 2393 metrów. Dolna stacja Karkonosz-Express powstała obok istniejącej już dolnej stacji wyciągu Szrenica I. Nowa kolejka nie została uzbrojona w plastikowe osłony (chroniące od deszczu, śniegu i wiatru), działały by one jak żagiel podczas silnych wiatrów powodując zatrzymywanie wyciągu. Górna stacja kolejki Karkonosz-Expres położona jest około 300 metrów ponad rozwidleniem tras zjazdowych Lolobrygida oraz Śnieżynka.

Przykładowy obraz z kamery

Wyciąg z pewnością usprawnił działanie ośrodka narciarskiego SkiArena Szrenica oraz znacząco skrócił kolejki, jednak w ostatnim czasie zima niezbyt dopisywała narciarzom i tak naprawdę na wnioski prawdopodobnie jeszcze przyjdzie czas. Miejmy nadzieje, że w dopiero rozpoczynającym się sezonie zimowym 2014/2015 spadnie wystarczająco dużo śniegu i w pełni będzie można wykorzystać możliwości kolejki.