Szklarska Poręba: Orle (nieaktywna)

Orle (nieaktywna)

Orle

Zobacz obrazy z 21 kamer

Orle w Szklarskiej Porębie

Stacja turystyczna Orle, w której zamontowana jest kamera przekazująca powyższe zdjęcia, położone jest w samym sercu Gór Izerskich, u stóp góry Granicznik wznoszącej się na wysokość 870 m n.p.m., tuż przy strumyku Kamionek i na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach, dzielnicy Szklarskiej Poręby. Schronisko Orle mieści się w zabytkowym budynku, będącym pozostałością z czasów niegdyś istniejącej w tym miejscu osady Carlstal, która powstała przy hucie szkła.

Schronisko składa się z dawnej leśniczówki, w której obecnie mieści się bufet oraz z dwóch przedwojennych strażnic. W jednej z nich znajduje się część noclegowa. Schronisko Orle funkcjonuje przez cały rok i jednocześnie jest w stanie pomieścić 40 osób w pokojach 3-6 osobowych o standardzie schroniskowym. Latem tuż obok schroniska działa pole namiotowe.

Do Schroniska Orla prowadzi kilka oznaczonych szlaków turystycznych, jak i kilka nieoznaczonych ścieżek leśnych. Ze Szklarskiej Poręby, a dokładniej z Jakuszyc prowadzi czerwony i żółty szlak turystyczny. Pierwszy przebiega przez Cichą Równię, natomiast drugi przez Rozdroże pod Działem, skąd dalej do schroniska prowadzi szlak zielony.

2016.01.18. - Przykładowy obraz z kamery na schronisko Orle w Szklarskiej Porębie

Orle w Szklarskiej Porębie

Orle stanowi doskonałą bazą wypadową. Przy schronisku przebiega kilka szlaków pieszych, a także rowerowych, a w zimie również szlaki dla narciarzy biegowych. Turyści nie posiadający sprzętu mogą skorzystać z wypożyczalni funkcjonującej w Jakuszycach, w której zimą znajdziemy narty biegowe, zaś latem rowery.

Latem Góry Izerskie to bez wątpienia doskonałe miejsce do uprawiania turystyki przede wszystkim pieszej w gronie rodzinnym, bowiem ich łagodna linia sprawia, że są stosunkowo „łatwe” do zdobycia i nadają się doskonale zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów. Natomiast zimą w Górach Izerskich panuje prawdziwe białe szaleństwo, bowiem jest to raj dla narciarzy biegowych.