Szklarska Poręba: Wysoki Kamień (nieaktywna)

Wysoki Kamień (nieaktywna)

Wysoki Kamień

Zobacz obrazy z 21 kamer

Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie

Wysoki Kamień to szczyt położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich tuż nad Szklarską Porębą. Wiele szlaków oplatających Szklarską Porębę swój początek ma w centrum miasta, to właśnie stąd najlepiej rozpocząć wędrówkę szlakiem czerwonym na Wysoki Kamień.

Wyruszamy czerwonym szlakiem z centrum miasta, po chwili wędrówki mijamy dworzec kolejowy, skąd możemy udać się w podróż koleją Izerską do Harrachova. Po około 30 minutach, dojdziemy do rozdroża położonego pod Wysokim Kamieniem. Droga na szczyt prowadzi głównie przez las, jednak po drodze możemy podziwiać majestatyczne Karkonosze. Cała wyprawa piesza na szczyt nie powinna zająć dłużej niż cztery godziny, wszystko jednak zależy od naszej wprawy i kondycji.

Na szczycie znajduje się jeszcze nie wykończone schronisko prowadzone przez jedną z rodzin ze Szklarskiej Poręby. Grube mury budynku, postawione z kamieni dają nieodparte wrażenie przeniesienia się w czasie. Nowe schronisko zostało wybudowane na miejscu starego, które nie nadawało się już do renowacji i zostało wyburzone.

Na szczycie niewątpliwie warto zrobić sobie dłuższą przerwę i coś zjeść delektując się przepiękną panoramą roztaczającą się na Karkonosze oraz Góry Izerskie. Ze szczytu w drogę powrotną wybrać się możemy żółtym szlakiem, po drodze miniemy Kozie Skały oraz Czarną Górę, po około 60 minutach dojdziemy do słynnego Zakrętu Śmierci, stąd już około godzinna wędrówka dzieli nas od Szklarskiej Poręby.

Przykładowy obraz z kamery

Szklarska Poręba jest miejscem, w którym rozpoczyna się i kończy wiele szlaków pieszych, istnieje też wiele możliwości oraz kombinacji tras wędrówek, jest to wspaniałe miejsce dla osób, które preferują aktywny wypoczynek.